insignia.jpg (95695 bytes)

Commands/Commanders

Command Location Commander Dates Comments
Naval Forces Vietnam Saigon    

On 1 April 1966, in ceremonies aboard USS Lowe DER-325, in Saigon Harbor, Rear Admiral Norvell Gardiner Ward established and assumed command of  NAVFORV.

    Norvell Gardiner Ward, Rear Admiral

1 Apr 66-27 Apr 67

deceased 7/19/2005 in Atlantic Beach, FL
    Kenneth Leroy Veth, Rear Admiral 27 Apr 67-30 Sep 68  
    Elmo Russell Zumwalt Jr, Vice Admiral 30 Sep 68-14 May 70 deceased 1/2/2000 in Pinehurst, NC         Tributes
    Jerome Henry King Jr, Vice Admiral 14 May 70-5 Apr 71 deceased 6/13/2008 in Palos Verdes Estates, CA
    Roger S. Salzer, Rear Admiral 5 Apr 71-30 Jun 72  
    Arthur Whyte Price Jr, Rear Admiral 30 Jun 72-25 Aug 72  
    James Burnett Wilson, Rear Admiral 25 Aug72-29 Mar 73  
Coastal Flotilla 1

Cam Ranh Bay

    Established 30 April 1967
    Carl Raymond Quanstrom Jr, Captain ????-12/1/70 Disestablished 1 December 1970
Task Force 115

Cam Ranh Bay

    Established 30 July 1965
    Arthur Peter Ismay, CDR
artismay@verizon.net
30 Jul 65-?? Dec 65 McLean, VA
    Norvell Gardiner Ward, Captain ??Dec 65 - 16 Apr 66 deceased 7/19/2005 in Atlantic Beach, FL
    Clifford Lee Stewart, Captain 16 Apr 66- 4 Mar 67  
    Ralph Di Cori, Captain 4 Mar 67-23 Mar 68 El Cajon, CA - At 0900 on 4 March 1967, a brief Change of Command ceremony was held on board PCF 70 in Saigon harbor.
    Alan Grady Hodge, CDR 23 Mar 68-16 May 68 deceased 5/19/2004 in Rancho Bernardo, CA
    Roy Francis Hoffmann, Captain 16 May 68-10 May 69 Richmond, VA
    Richard Earl Nicholson, CDR 10 May 69-31 Jul 1970  
    John J. Shanahan Jr, Captain

31 Jul 1970-17 April 70

 
    Thomas Frederick Mullane, CDR 17 Apr 70-2 Sep 70 Senior Advisor to ComCoastal Surveillance - CTF 213 - deceased 8/21/2005 in Longwood, FL
    Carl Raymond Quanstrom Jr, Commodore 2 Sep 70-20 Aug 71 Senior Advisor to ComCoastal Surveillance - CTF 213 - Whitter, CA
    Thomas Irby Kolstad, Commodore 20 Aug 71 - ?? Senior Advisor to ComCoastal Surveillance - CTF 213 - Palestine, TX
BoatRon 1 Coronado, CA  

1 October 1965

Commissioned at the US Naval Amphibious Base, Coronado, CA
    Arthur Peter Ismay, CDR
artismay@verizon.net

1 Oct 65-21 Nov 66

ComBoatRon 1 - McLean, VA
 

Subic Bay, PI

  15 October 1965 ComBoatRon 1 and nucleus staff organize Squadron
 

 

  22 October 1965 Report to the operational control of CTF115
 

Saigon

  15 December 1965 BoatRon 1 staff arrives/establishes headquarters
Squadron1_small.jpg (3115 bytes) Saigon   1 November 1966 Name changed to Coastal Squadron One and administrative control shifted from Commander Amphibious Forces Pacific to Commander Amphibious Group Three
    William Patrick Holden, CDR
patrickimi@charter.net

21 Nov 66-1 Nov 67

ComCosRon 1 - Wilbraham, MA
     

27 November 1966

CosRon1 Representative in Subic Bay disestablished, all 84 PCF's destined for Vietnam had staged through
     

1 December 1966

PCF maintenance shifts from ComCosRon 1 to ComNavSuppAct, Saigon
     

29 April 1967

ComCosRon 1 assumed temporary administrative control of USS Asheville PG 84 and USS Gallup PG 85 until CosRon 3 is established and functioning
  Cam Ranh Bay  

15 - 20 Jul 67

Headquarters moved from Saigon to Cam Rahn Bay
CosRon 3    

18 August 1967

Commissioned aboard USS Gallup PG 85; assumed additional duties as ComCosRon 3
    Alan Grady Hodge, CDR 1 Nov 67-12 Oct 68 ComCosRon 1/ComCosRon 3 - deceased 5/19/2004 in Rancho Bernardo, CA
     

23 March 1968

Assumed command Coastal Surveillance Force and Task Force 115
     

1 April 1968

Administratively assigned to Commander Coastal Flotilla One
    Roy Francis Hoffmann, Captain
Mlrfhoffmann@aol.com

16 May 68

Assumed command Coastal Surveillance Force and Task Force 115
Richmond, VA
    Charles Francis Horne III, CDR 12 Oct 68-25 Sep 69 ComCosRon 1 - DeCauter, GA
CTU 115.4.1     1 Jan 70-20 Feb 70

Gulf of Thailand Special Market Time Operations
Areas 9D1, 9E1, 9F1, 9G1 and 9H1

    Lawrence Richard Jefferis, CDR
jefferisl@cox.net
25 Sep 69-1 Dec 70 ComCosRon 1 - Las Vegas, NV
 

Cat Lo

 

13 April 1970

Headquarters moved from Cam Rahn Bay to Logistics Support Base, Cat Lo
CTG 194.0   Lawrence Richard Jefferis, CDR 5 May 70-30 Sep 70 Fast Raider Unit for special Cambodian operations
CTG 194.5   Lawrence Richard Jefferis, CDR 8 May 70- 2 Jul 70 Delta Major River Incursion Unit established "Operation Blue Shark"
CTG 116.5   Lawrence Richard Jefferis, CDR 2 Jul 70-14 Nov 70 "Operation Blue Shark" redesignated
   

John Joseph Dooley, LCDR    Kcaller@aol.com

3 Aug 70-20 Aug 70 Acting Commander Coastal Squadron 1
Spotsylvania, VA
CTU 194.0.2

Sa Dec

  8 May 70-2 July 70 Ving Long Riverine area "Operation Blue Shark"
CTU 116.5.2    

2 July 1970

"Operation Blue Shark" redesignated
     

25 October 1970

Disestablished
CTU 194.0.3

Long Phu

  8 May 70-2 Jul 70 Lower River area "Operation Blue Shark"
CTU 116.5.3

 

 

2 July 1970

"Operation Blue Shark" redesignated
    John Joseph Dooley, LCDR
Kcaller@aol.com
28 Aug 70-6 Nov 70 Assumed command of Lower River area - Spotsylvania, VA
"Operation Blue Shark"
 

Ben Tre

 

15 October 1970

Operational Headquarters moved
    Daniel Joseph Sullivan, LCDR
dansullaw@att.net
6 Nov 70-14 Nov 70 Assumed command of Lower River area "Operation Blue Shark."
Disestablished 14 Nov 1970. - San Diego, CA
  Cat Lo  

1 December 1970

Disestablishment of Coastal Squadron 1 at Cat Lo
PCF Div 101

Subic Bay, PI

  20 October 1965 First subordinate unit of Boat Squadron One
    John Dominic Broglio, LT
jb@ncia.net
20 Oct 65-1 Oct 66 ComPCFDiv 101 - Hudson, NH
 

An Thoi

 

30 October 1965

PCF Div 101 deployed to An Thoi, Phu Quoc Island with first PCFs, #3 & 4, arrive in country and commence Market Time Operations
      14 December 65 Headquarters located in Tent Camp, part of the American Sector of the Vietnamese Naval Base at An Thoi, Phu Quoc Island
 

APL-55

 

10 June 66

Division base moved afloat with the arrival of APL-55
    Nathan Leo Astleford, LT
naha3@juno.com
1 Oct 66- 31 Dec 66 ComPCFDiv 101 - Alpine, CA
Division11_small.jpg (3538 bytes) An Thoi   1 January 1967 Established as Coastal Division 11
    Nathan Leo Astleford, LT
naha3@juno.com
1 Jan 67-9 Sep 67 ComCosDiv11 - Alpine, CA
    David Charles Brown, LT 9 Sep 67-14 Aug 68 ComCosDiv11 - Mountain City, GA
    George Milton Elliott, LCDR
g.elliott59@verizon.net
14 Aug 68-6 May 69 ComCosDiv11 - Lewes, DE
    Charles Louis Miller, LCDR 6 May 69-24 Oct 69 ComCosDiv11
    Markham Dennis Tuft, LCDR
mark_tuft@msn.com
24 Oct 69- 24 Jan 70 ComCosDiv11 - Akron, OH
CTU 115.4.1     1 Jan 70- 20 Feb 70

Gulf of Thailand Special Market Time Operations Areas 9D1, 9E1, 9F1, 9G1 and 9H1. Areas were adjacent to the shoreline and augmented rather than replaced areas patrolled by VNN assets. Ten (10) PCFs were assigned to this operation.

    William Glynn Martin, LCDR 24 Jan 70-1 Oct 70 ComCosDiv11 - Orange Beach, AL
 

APL-30

 

27 June 1970

CosDiv 11 admin offices moved to APL-30 anchored off the mouth of the Bo De river
 

Cat Lo

 

15 July 1970

CosDiv 11 admin offices moved to Logistics Support Base, Cat Lo
     

1 October 1970

Coastal Division 11 disestablished at Cat Lo
CTG 115.7 Sea Float Charles Moulton Plumly, CDR
plumsib@aol.com
early 69-5 Jul 69 ComSeaFloat - Ellijay, GA
  Paul A. Yost, CDR, USCG 5 Jul 69-1 Aug 69 ComSeaFloat
  Thomas Rodgers Merrill Emery, CDR 1 Aug 69-16 Sep 69 ComSeaFloat
    Charles Louis Miller, LCDR 16 Sep 69-17 Sep 69 ComSeaFloat
    J(ulian) C(leveland) Patrick, CDR 17 Sep 69-8 Jan 70 ComSeaFloat
  Solid Anchor
Nam Can
  24 October 1970 Solid Anchor activated, it is a combined USN/VNN operation to construct a coastal group junk and PCF base, at Old Nam Can, on the Song Cua Long
    Thomas Rodgers Merrill Emery, CDR 8 Jan 70-?? ComSeaFloat
PCF Div 102

DaNang

 

16 January 1966

Staff arrived DaNang 16 Jan 66. Established 23 Jan 66 with arrival of first 6 PCFs  #13 thru 18
 

DaNang

Daniel Joseph Houton, LT
djhouton@aol.com
16 Jan 66-29 Oct 66 ComPCFDiv 102 - Dorchester, MA
 

Chu Lai

Patrick Skelley Grafton, LT 15 May 66-10 Apr 67 OinC Chu Lai Det - deceased 2/2/2001 in Charleston, SC
 

DaNang

  6 August 1966 The division at this time, was experiencing some difficulties in maintaining boats. It was decided that by assigning boats to the seventeen senior Officers-in-Charge these problems would be eliminated. On 6 August this action was executed and met with tremendous success. In this way, officers and their crews developed pride in their boats. Furthermore, when the boat was on patrol with a junior officer, who didn't as yet have his own boat, it was found that the junior officer had a greater feeling of need to care for something that was not his own.
 

Hue

  20 Aug 66-20 Nov 66 Detachment is formed with the establishment of a base at the mouth of the Hue river
 

DaNang

Joseph Lawrence Sestric, LT                 joesestric@aol.com

29 Oct 66-31 Dec 66 ComPCFDiv 102 - Chesterfield, MO
Division12_small.jpg (3628 bytes) DaNang   1 January 1967 Established as Coastal Division 12
 

DaNang

Joseph Lawrence Sestric, LT                 joesestric@aol.com 1 Jan 67-11 Oct 67 ComCosDiv12 - Chesterfield, MO
 

Chu Lai

Harold Cowan Griffin Jr, LT             childeharolde@charter.net

10 Apr 67-19 Jun 67 OinC, Chu Lai Detachment
  Chu Lai   20 June 1967 Established as Coastal Division 16
 

Chu Lai

Gerard Dennis Farrell, LT
gerardfarrell@aavoyn.com
20 Jun 67-1 Nov 67 ComCosDiv16 - Springfield, PA
 

DaNang

Ian McDonald Bailey, LT 11 Oct 67-28 Aug 68 ComCosDiv12 - Deltaville, VA
 

Cua Viet

Thomas William Yankura, LT 1 Nov 67-30 Nov 67 OinC Cua Viet Det - CosDiv 12 takes over control of the PCF base from CosDiv 14 and establishes its detachment 1 Nov 67 and then closed it 30 Nov 67 due to the onset of the northern monsoon season - deceased 5/16/2013 in New London, CT
 

Chu Lai

  1 November 1967 Coastal Division 16 deactivated - Chu Lai Detachment re-established
 

Chu Lai

Bruce Melvin Wentworth, LT
bwentworth1@austin.rr.com
1 Nov 67-1 Apr 68 OinC, Chu Lai Detachment - Elgin, TX
 

Chu Lai

Benjamin Avery Wagner, LTJG
benwagner@comcast.net
1 Apr 68-8 Jul 68 OinC Chu Lai Detachment - Portsmouth, NH
 

Chu Lai

Harold Webster Gehman Jr, LT 8 Jul 68-?? Nov 68 OinC Chu Lai Detachment

DaNang 

Kenneth Buren McGhee, LCDR KBandEAMcGhee@aol.com

28 Aug 68-2 Aug 69 ComCosDiv12  - San Diego, CA
 

Chu Lai

Jerome Aloysius Peschka Jr., LT ?? Nov 68-20 Dec 68 OinC Chu Lai Detachment
 

Chu Lai

Earnest Alexander Flynn, LT 20 Dec 68-24 Jun 69 OinC Chu Lai Detachment
   

Tan My (Hue) mobile PBR base with anchored barracks barge

  3 Jun 69-18 Aug 69 - Opened 3 June 1970 with 2 PCFs and crews, eliminated 4 hours transit time from DaNang
- Closed 18 August 1970, because of the shift south of US Navy PCF forces and area 1A would no longer be patrolled by US Navy PCFs
 

Chu Lai

James Francis Giblin Jr, LTJG
jgiblin@earthlink.net
24 Jun 69-25 Oct 69 OinC Chu Lai Detactment - Errol, NH
  Chu Lai   25 October 1970 Chu Lai Detachment disestablished
 

DaNang

Donald Roger Breckenridge, LCDR 2 Aug 69-28 Feb 70 ComCosDiv12 - deceased 9/20/2010 in Charlottesville, NC
 

DaNang

  28 February 1970 Coastal Division 12 disestablished
PCF Div 103

Cat Lo

  12 February 1966 Established 12 Feb 66, patrols commenced 24 Feb 66 with the arrival of  4 PCFs  #23 thru 26
    Wilbert Clyde Clancy, LT 12 Feb 66-21 Dec 66 ComPCFDiv 103 - Huntington, MD
    Joseph Smith Hurlburt, LT 21-31 Dec 66 ComPCFDiv 103 - deceased 10/13/2003 in Fort Pierce, FL
Division13_small.jpg (3525 bytes) Cat Lo   1 January 1967 Established as Coastal Division 13
    Joseph Smith Hurlburt, LT 1 Jan 67-8 Dec 67 ComCosDiv 13 - deceased 10/13/2003 in Fort Pierce, FL
    Daniel (Nmn) Knight, LT 8 Dec 67-16 Nov 68 ComCosDiv 13
    Joseph William Streuli, LCDR
jstreuli@cox.net
16 Nov 68-3 Nov 69 ComCosDiv 13 - Virginia Beach, VA
    Edwin Butler McConville, LCDR 3 Nov 69-15 Apr 70 ComCosDiv 13
 

Sa Dec

 

6 March 1970

CosDiv 13 admin offices moved to Sa Dec
    Daniel Joseph Sullivan, LCDR
dansullaw@att.net
15 Apr 70-1 Dec 70 ComCosDiv 13 - San Diego, CA
CTU 194.0.1

CTU 116.5.1

 

Lawrence Richard Jefferis, CDR
jefferisl@cox.net
CTU 194.0.2

5 May 70-30 Sep 70 All CosDiv 13 assets were chopped to CTG 194.0, Fast Raider Unit for special Cambodian operations,  8-US PCFs, 15-VNN PCFs and 8-VNN ASPBs.
All units returned to CosDiv 13 for duty
 

Cat Lo

 

9 October 1970

CosDiv 13 admin offices moved to the Logistics Support Base at Cat Lo
     

14 November 1970

All US Navy PCF patrolling ceased, to prepare for the turnover of the last 14 swift boats at Cat Lo
     

1 December 1970

Coastal Division 13 disestablished at Cat Lo
PCF Div 104

Cam Ranh Bay

  11 April 1966 Established 11 Apr 66, patrols commenced in late April with 13 PCFs
 

APL-55

    Division base was afloat on APL-55 till 5 June 66, when it re-established ashore, APL-55 was then shifted to An Thoi
    Mark Van Voy Nelson, LT 11 Apr 66-31 Dec 66 ComPCFDiv 104
Division14_small.jpg (6021 bytes)     1 January 1967 Established as Coastal Division 14
    Mark Van Voy Nelson, LT 1 Jan 67-3 Mar 67 ComCosDiv 14
    Edward Robert Farrell, LT 3 Mar 67-21 Dec 67 ComCosDiv 14 - deceased 4/6/1975
 

Cua Viet

  7 Jul 67-1 Nov 67 Detachment opened 7 July 1967, CosDiv 12 took over control of the PCF base
1 November 1967
    Max Dean Caldwell, LTJG 21 Dec 67-12 Jan 68 Acting ComCosDiv 14
    Grant Welk Hibbard, LCDR
sshibbard@bellsouth.net
12 Jan 68-10 Jan 69 ComCosDiv 14 - Gulf Breeze, FL
    Paul E. Dodson, LCDR 10 Jan 69-15 Dec 69 ComCosDiv 14 - North Kingston, RI
    Daniel Joseph Sullivan, LCDR
dansullaw@att.net
15 Dec 69-1 Apr 70 ComCosDiv 14 - San Diego, CA
      1 April 1970 Coastal Division 14 disestablished at Cam Rahn Bay
PCF Div 105

Qui Nhon

  2 May 1966 Established 2 May 66, first 4 PCFs #57, 58, 59 and 61 arrive 16 May and commence patrol on 18 May 1966
    Samuel (Nmn) Smith, LT 2 May 66-23 Dec 66 ComPCFDiv 105 - was from Maine
    Stanley R. Svenson, LT 23 - 31 Dec 66 ComPCFDiv 105 - Chula Vista, CA
Division15_small.jpg (3688 bytes) Qui Nhon   1 January 1967 Established as Coastal Division 15
    Stanley R. Svenson, LT 1 Jan 67-6 Dec 67 ComCosDiv 15 - Chula Vista, CA
    Francis Joseph Boyle, LT 6 Dec 67-18 Nov 68 ComCosDiv 15 - was from Portsmouth, RI
    Charles Louis Miller, LCDR 18 Nov 68-8 May 69 ComCosDiv 15
    George Milton Elliott, LCDR
g.elliott59@verizon.net
8 May 69-24 Jul 69 ComCosDiv 15 - Lewes, DE
    Edwin Butler McConville, LCDR 24 Jul 69-3 Nov 69 ComCosDiv 15
      5 November 1969 Coastal Division 15 disestablished at Qui Nhon
CosDiv 16 Chu Lai   16 June 1967 Established as Coastal Division 16
Division16_small.jpg (4400 bytes)

Chu Lai

 

 

The Division's nucleus - 12 PCFs - was formed by reassigning eight Swift boats from DaNang's Coastal Division 12 and  four Coastal Division 15 Swift boats from Qui Nhon and 18 crews.
    Gerard Dennis Farrell, LT
gerardfarrell@aavolyn.com
16 Jun 67-1 Nov 67 ComCosDiv 16 - Springfield, PA
     

1 November 1967

Disestablished as separate Coastal Division and again becomes
Coastal Division 12 Detachment at Chu Lai
PACV Div 107

Coronado, CA

 

June 1965

Hovercrafts received from Bell, assembled in Coronado
PACV small.jpg (7092 bytes)    

1 February 1966

Commissioned at the US Naval Amphibious Base, Coronado, CA
 

 

Kenneth Herbert Luenser, LT

1 Feb 66-20 Dec 66

ComPACVDiv 107
 

Cat Lo

 

31 March 1966

Division deploys to Cat Lo aboard USS Cabildo LSD-16
     

1 May 1966 arrival
2 May 1966 offload

PACV 1, 2 and 3 arrive at Cat Lo. The operational evaluation of the "hovercraft" got underway on 20 May 1966 and was to continue for 90 days.
 

Moc Hoa

 

20 November 1966

Operational control transferred to CTF 116, for evaluation and training, unit moves to Moc Hoa
 

Cat Lo

  6 December 1966 Unit returned to Cat Lo
     

15-17 Dec 1966

3 PACVs, personnel and all deployed equipment was loaded aboard USS Gunston Hall LSD-5, for return to San Diego, CA, pending overhaul, reworking and replacement crew training
    Leonard Raymond Previto, LCDR 8/67-8/68 ComPACVDiv 117 - Montgomery, AL
     

1 September 1967

Administrative control shifts to ComRivFlot 1 (CTF 116)
  Cat Lo   4 December 1967 3 PACVs arrive at Cat Lo and depart the same day for Dong Tam
  Dong Tam   8 December 1967 PACVs commence Delta orientation and shakedown training
      29 December 1967 First operational deployment of 2 PACVs (TG 117.4)

- The last 14 US Navy PCFs were turned over to the VNN, the last Coastal Division (#13 at Cat Lo) was closed, Coastal Squadron One and Coastal Flotilla One were disestablished, at a ceremony held in Cat Lo, at the Logistics Support Base, at 10am, on 1 December 1970, thus closing the history of the US Navy Swift Boats in Vietnam..........

- The history of all US Navy "Brown Water Naval Forces, " in South Vietnam, came to a close on 10 December 1970, at a morning ceremony held in Saigon, where the final 125 small coastal and River Combat Boats were turned over to the South Vietnamese Navy.       Stars and Stripes Story

 

Return to the top of the WebSite

 

This page was last updated on:  February 19, 2014 at 10:07